HASILMATİK

HASILMATİK sistemleri serin iklim tahıl tohumlarından, topraksız tarım teknolojisi ile düşük maliyetli, besin değeri yüksek, taze yeşil yem (hasıl) yetiştirmek için geliştirilmiş, “Yeşil Yem Üretim Tesisidir”.
Çimlenmesi yüksek kaliteli tohumlar özel geliştirilmiş tavalara serilir, zaman ayarlı otomatik sulama sistemleri ile sulanır ve sistem hızlı büyümeyi sağlayacak ısıyı otomatik olarak kendisi ayarlar.
Her gün 15–20 cm´ye ulaşan yetişmiş yemler (hasıllar) tavalardan alınır, tavalar suyla durulanıp, tekrar tohum sererek yerlerine sürülür. Sistem de günlük üretim kapasitesine uygun yeterli tava adedi mevcuttur.
Tohum tavalara serildikten 7 gün sonra sekizinci gün ilk hasat için tavalar boşaltılır. Üretilen hasılların ve sapların tamamı yenilebilir ve hazmedilebilir olup, hasılların doğal enzimler, antioksidanlar, doğal şeker ve lif açısından aktif olması en önemli özelliğidir.
1 kg arpa tohumundan 7 günde 7-9 kg yeşil taze yem (hasıl) verimi elde edilmesini sağlayan HASILMATİK, ile yapılan kaba yem üretimi, hayvancılığı daha kolay, daha sağlıklı, daha modern ve daha kazançlı bir yatırım haline getirir.
Hayvanlara verilen HASILMATİK ile üretilmiş taze yeşil yemlerin yani hasılların %97-98´e varan hazmedilebilirliği, %20-22 hazmolabilir proteini, %18-20 kuru madde içeriği ve 2700-2900 ME değeri, danedeki oranı %600´e artan E vitamini, mineral ve amino asit artışı, nişasta değerinin çok düşük olması gibi faydaları yurtdışı ve yurtiçindeki üniversitelerde yapılan araştırmalarla kanıtlanmış ve bilimsel olarak raporlanmıştır.